ایجاد وب سایت برای شروع کسب و کار اینترنتی در سال 2020

ایجاد وب سایت

ایجاد وب سایت حرفه ای و راه اندازی یک تجارت آنلاین در دنیای کنونی و می تواند خیلی ارزانتر و راحت تر از راه اندازی و یا توسعه کسب و کار فیزکی (مانند شرکت ، فروشگاه و …) باشد. وجود رقابت شدید، بازار محصولات اشباع شده و مصرف کنندگانی که بیش از پیش خواستار راحتی هستند لزوم ایجاد وبسایت را روشنتر می کند. بیشتر مشتریان قبل از تصمیم گیری در مورد خرید یک محصول و یا دریافت خدمات، در اینترنت در مورد آن تحقیق می کنند.

قبل از شروع به طراحی و پیاده سازی و ایجاد وب سایت برای یک فروشگاه اینترنتی یا حتی انتخاب نام تجاری، ابتدا باید تصمیم بگیرید که چه کالا یا خدمتی را برای ارائه و فروش خواهید داشت. زیرا آنچه شما می فروشید روی هر تصمیم تجاری دیگری که می خواهید انجام دهید تأثیر می گذارد.

برای راه اندازی و ایجاد وب سایت باید مراحل زیر را طی کنید :

 • نام دامنه خود را انتخاب کنید :  نام دامنه همان نامی است که با وارد کردن آن در مرورگر وارد وبسایت می شوید. بازدیدکنندگان با اولین چیزی که در مورد وبسایت شما مواجه خواهند شد نام دامنه است. این نام برای تجارت شما بسیار مهم است و می تواند تأثیر مثبت و پایداری ایجاد کرده و شناخت برند شما را افزایش دهد.

نام دامنه ای که انتخاب می کنید باید مطابق با فعالیت و نام تجاری شما باشد تا مشتریان بتوانند به راحتی وبسایتتان را از طریق موتورهای جستجو پیدا کنند. در انتخاب این نام بهتر است به نکات زیر توجه داشته باشید :

 • پسوند مناسب و مرتبطی برای وبسایتتان انتخاب کنید.
 • در انتخاب نام دامنه، از ترکیب نام تجاری و کلمات کلیدی مرتبط با کسب و کارتان استفاده کنید تا دامنه شما نامی منحصر بفرد و مرتبط با کسب و کارتان داشته باشد. در اینصورت به یاد سپاری آن برای بازدیدکنندگان راحتتر خواهد بود.
 • نام دامنه بهتر است کوتاه و مختصر باشد. سعی کنید طول دامنه بیشتر از 12  کاراکتر نباشد. انتخاب نام کوتاه برای دامنه باعث می شود کاربران براحتی بتوانند آن را تایپ و بخاطر بسپارند.
 • نامی را انتخاب کنید که هجی کردن و نوشتن آن برای مشتریان راحت باشد.
 • نام دامنه باید تلفظ آسانی داشته باشد. با این کار بازدید کنندگان می توانند نام دامنه شما را با دوستان و مشتریان بالقوه به صورت لفظی به اشتراک بگذارند. نام دامنه خود را بر روی یک کاغذ بنویسید و از 10 نفر بخواهید که آن را تلفظ کنند. اگر بیش از چند نفر برای تلفظ آن مکث داشتند ، باید آن را ساده کنید.
 • در نام دامنه از کاراکتر خط تیره (-)، اعداد و حروف صدادار استفاده نکنید. از آنجایی که نام دامنه ها در ایران بصورت فینگلیش نوشته می شوند پس نمی توانیم برای اسامی که انتخاب میکنیم چندین نوع املا داشته باشیم مثل کلمه اوو که به این شکل می توان نوشت oo , ou, u.
 • وقتی دامنه خود را انتخاب می کنید ، بلند مدت فکر کنید. اگر تصمیم به تغییر دامنه در آینده بگیرید ، هزینه های تجاری ، برندسازی و رتبه بندی SEO را برای شما به همراه خواهد داشت
 • یک شرکت میزبانی وب پیدا کنید. برای ثبت نام دامنه خود، به یکی از وبسایتهای ارائه دهنده خدمات هاستینگ (میزبان وب) ورود کنید. در قسمت جستجو و یا ثبت دامنه، ابتدا باید بررسی کنید که نام دامنه مورد نظرتان ثبت نشده است. در صورت آزاد بودن می توانید آن را حداکثر بمدت ده سال ثبت کنید. (بعد از گذشت مدت زمان ثبت، می توانید مجددا آن را تمدید کنید). پس از ثبت دامنه نیاز به خرید هاست (فضایی برای ذخیره فایها و اطلاعات وبسایتتان بر روی وب) جهت دسترسی کاربران به دادهای وبسایتتان خواهید داشت. با توجه به میزان اطلاعاتی که در وبساییتان خواهید داشت می توانید فضا و امکانات مناسب آن را خریداری کنید.
 • نرم‌افزار مدیریت محتوای سایت خود را انتخاب کنید. نرم افزار مدیریت محتوا یا CMS (Content Management System) سیستمی است که که تمامی ابزارهای لازم برای مدیریت کامل (ایجاد، مدیریت و بروزرسانی) یک وبسایت را دارد. یک CMS خوب باید دارای ویژگی هایی نظیر امنیت، ویرایشگر قدرتمند برای ایجاد، ویرایش و انتشار محتوا، دسته بندی و برچسب گذاری محتوا، پشتبانی و بروزرسانی، توسعه پذیری، انعطاف پذیری و قالب و افزونه های متعددی را داشته باشد. با توجه به آمار در سال 2019 یک سوم سایتهای دنیا با سیستم مدیریت محتوای وردپرس راه اندازی شده اند.
 • قالب وبسایت خود را انتخاب کنید. بر اساس نیاز وبسایت خود باید قالبی انتخاب کنید که نیازمندیهای وبسایت شما را تامین کند. قالبها شامل انواع مختلفی همچون فروشگاهی، شرکتی، خبری، نمونه کار و … هستند.
 • مطالب خود را آماده کنید. در مورد آنچه می خواهید مشتریانتان بتوانند از طریق وب سایت شما انجام دهند فکر کنید. با این کار می توانید قسمتها یا صفحاتی را که می خواهید در وبسایتتان قرار دهید را مشخص کنید. وب سایتی که به خوبی طراحی شده باشد، کاربران بیشتری را برای مراجعه به آن ترغیب می کند. داشتن مطالب و تصاویر مناسب به مشتریان در درک محصولات و خدمات شما کمک می کند و باعث می شود در هنگام خرید و یا استفاده از خدمات وبسایت شما احساس راحتی کنند.

حتما بخوانید : چرا باید کسب و کار اینترنتی راه اندازی کرد

ایجاد وبسایت اولین قدم برای راه اندازی یک کسب و کار اینترنی است که در این مطلب به آن پرداخته شد. برای داشتن یک کسب و کار اینترنتی و کسب درآمد از آن نیازمند صرف زمان و کار مداوم هستید. 

پاسخی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *