بهینه سازی موتور جستجو (سئو) یکی از اقداماتی است که جهت افزایش تعداد و کیفیت بازدیدکنندگان یک وب سایت از طریق بهبود بخشیدن به رتبه بندی وب سایت در نتایج موتور جستجو انجام می گیرد. پژوهش ها نشان می دهند که وب سایت های موجود در صفحه اول گوگل تقریبا بیش از 95% نسبت به بقیه صفحات بازدید می شوند و همچنین نتایج نشان می دهند که صفحاتی که بالاتر از دیگر صفحات در صفحه اول گوگل قرار می گیرند نسبت به دیگر صفحات بازدید بالاتری داشته و میزان ترافیک آن ها نیز بیشتر می باشد.

سئو

برای درک مفهوم سئو بهتر است این کلمه را به بخش های مختلف تقسیم کرده و هر یک از آن ها را به طور جداگانه در نظر بگیریم.

کیفیت ترافیک

شما می توانید بازدیدکنندگان وب سایت خود را از سراسر دنیا جذب نمایید، اما اگر بازدیدکنندگان وب سایت شما با تصور این که فروشنده محصولات کامپیوترهای مارک Apple هستید از سایت شما بازدید کنند اما در حقیقت شما تنها کشاورزی باشید که به فروش سیب مشغول هستید بدین معناست که سایت شما دارای کیفیت ترافیک نمی باشد. قطعا دوست دارید بازدیدکنندگان را به سمت وب سایت خود جذب نمایید که به محصولاتی که شما ارائه می دهید علاقه مند هستند.

کمیت ترافیک

وقتی در جذب افرادی که به دنبال محصولات شما از طریق موتور جستجوی گوگل هستند موفق شوید در حقیقت ترافیک سایت شما بهتر خواهد بود.

نتایج اساسی

تبلیغات در افزایش ترافیک سایت شما نقش قابل توجهی خواهند داشت، ترافیک اساسی در حقیقت به ترافیک گفته می شود که برای دریافت آن مجبور به پرداخت هزینه ای نباشید.

کارایی سئو چیست؟

گوگل نتایج جستجو را تا حد زیادی بر اساس ارتباط و آتوریتی صفحات وب سایت شما و با توجه به شاخص وب سایت ها رتبه بندی می کند، این امر باعث می شود کاربران موتور جستجوی گوگل به بهترین نتایج مورد نظر خود دست یابند. گوگل برای رتبه بندی نتایج جستجو از بیش از 200 سیگنال استفاده می کند و سئو تمامی فعالیت های فنی و خلاقانه را برای تحت تاثیر قرار دادن و بهبود بخشیدن نتایج موتور جستجو و سیگنال های مشهور را در نظر می گیرد. عدم تمرکز روی سیگنال های رتبه بندی منحصر به فرد وب سایت ها اغلب مفید می باشد و در مقابل بهتر است اهداف وسیع تر موتور جستجوی گوگل همچون ارائه بهترین پاسخ به کاربران در نظر گرفته شود.

 کارایی سئو چیست؟

سئو باعث می شود مطمئن شوید که یک سایت قابل دسترس می باشد و فنی به نظر می رسد، سایت که از کلمات که کاربران در موتور جستجو به دنبال آن می گردند استفاده می کند دارای رتبه بندی سئو بهتری خواهد بود و باعث می شود کاربران تجربه فوق العاده ای از جستجوی کلمه مورد نظر در موتور جستجو داشته باشند، با این امر به محتواهای مفید، با کفیت عالی و تخصصی دست خواهید یافت و می توانید برای سوالات خود به بهترین پاسخ دست یابید.

فاکتورهایی که می توانند سئو را تحت تاثیر قرار دهند

حال که با سئو آشنا شدید و متوجه شدید که کارایی آن چیست بهتر است عواملی که بهینه سازی موتور جستجو و رتبه بندی سایت ها را تحت تاثیر قرار می دهند را بشناسید. گوگل هرگز الگوریتم دقیق که برای رتبه بندی سایت ها از آن استفاده می کند را ارائه نمی دهد. جهت بهره مندی بیشتر از کارایی سئو و بهینه سازی سایت بهتر است از عوامل موثر بر رتبه بندی سایت ها در موتور جستجوی گوگل درک کامل و صحیح بدست آوریم.

بازاریابی محتوا

یکی از مهمترین عوامل موثر بر سئو بازاریابی محتوا می باشد بهتر است قبل از اینکه عوامل on page & Off page موثر بر بهینه سازی سایت را در نظر بگیریم بهتر است عامل بازاریابی محتوا را در نظر بگیریم. بازاریابی محتوا در جذب موتور جستجو و کمک به سازمان در برقراری ارتباط با بازدیدکنندگان سایت بسیار موثر و مفید می باشد.

حتما بخوانید : بازاریابی محتوا نکات مهم برای کسب و کار های کوچک وردپرسی

نکته مهم دیگر که هنگام ایجاد محتوا برای سایت باید در نظر گرفته شود توجه به کلمات و عبارات کلیدی می باشد. این کلمات و عبارات، مواردی هستند که یک کاربر موتور جستجو ممکن است در گوگل وارد کند تا به بهترین پاسخ ها در آن مورد دست یابد. هنگام نگارش محتوا استفاده از این عبارات و کلمات کلیدی به شما کمک می کند تا رتبه بندی سایت خود را در موتور جستجو گوگل بهبود بخشید.

سئو وردپرس

عامل دیگر که ممکن است بر بازاریابی محتوا تاثیر قابل توجه داشته باشد تازگی و به روز بودن محتوای نگارش شده می باشد. تازگی اساسا به این موضوع اشاره دارد که سازمان هر چند وقت محتوای جدید را در سایت خود بارگذاری می کند. می توانید با به روزرسانی پست ها، بازنویسی آن ها، افزودن اطلاعات جدید و داده های آماری به پست های قبلی آن ها را به پست های موثرتر و بهتر تبدیل کنید.

سئو on page

به عناصری که در وب سایت شما اتفاق می افتند عوامل on page سئو گفته می شود. شما می توانید روی این موارد کنترل کامل داشته باشید بدین معناست که می توانید روی آن ها در طول زمان کار کنید تا با پیروی از بهترین اقدامات برای سئو آن ها را بهبود ببخشید. تاثیر این عامل روی بهینه سازی وب سایت شما در مقایسه با بازاریابی محتوا بیشتر می باشد و برای سایت های HTML کارایی دارد. برخی از این عوامل on page که می توانند روی بهینه سازی رتبه بندی سایت شما تاثیر داشته باشند Title tag,Meta description, Sub heading, Image name & Alt tags و لینک های داخلی هستند.

یکی دیگر از روش های بهینه سازی موتور جستجو یا سئو استفاده از لینک دهی می باشد بدین صورت که برخی از وب سایت ها از طرق دیگر سایت ها تبلیغ شده و لینک سازی می شود. شهرت و ارتباط وب سایت هایی که به دیگر وب سایت ها لینک داده شده اند یک سیگنال قوی برای گوگل می باشند که ممکن است وب سایت ها را برای کاربران جذاب بسازد و می توانید مطمئن شوید که در نتایج جستجو برای پرسش های مربوطه کاربران ظاهر می شوند.

سئو off page

لینک ها، رسانه های اجتماعی و Trust نیز از عوامل موثر بر بهینه سازی موتور جستجو و رتبه بندی سایت هستند که نمی توانید به طور مستقیم روی آن ها تاثیر بگذارید اما روش هایی فوق العاده جهت بهینه سازی موتور جستجو و رتبه سایت شما هستند.