آموزش ساده سئو وردپرس

سئو وردپرس
سئو وردپرس

وردپرس همیشه به عنوان یک سیستم مدیریت محتوای سئو محور شناخته می شود و در این زمینه همیشه قدرتمند تر از بقیه ظاهر شده است . البته این مسائل نباید شما را از قدم های اولیه برای سئو وردپرس غافل کند . برای بهبود سئو سایت وردپرس مراحل بسیار مهم و اساسی وجود دارند که شما باید بعد از نصب آن انجام دهید تا به بهینه سازی ( SEO ) سایت شما کمک کند و اطمینان حاصل کنید که در مسیر صحیح قرار دارید.

ما در این مطلب سعی داریم تا به قدم های ابتدایی آموزش سئو در وردپرس بپردازیم تا ببینیم که بعد از نصب این سیستم مدیریت محتوا چه کارهایی را باید انجام داد تا بهبود سئو سایت وردپرس ما تضمین شود . ما در این مطلب دو افزونه سئو سایت وردپرس را نیز به شما معرفی خواهیم کرد و همینطور چندین پلاگین مورد نیاز دیگر .خب پس در ادامه با من همراه باشید تا به بحث آموزش سئو در وردپرس بپردازیم .

قدم اول : گزنیه نمایش به موتورهای جستجو

این اولین قدم برای سئو است که در عین سادگی بسیار مهم نیز است که باید به آن توجه کنید . وردپرس تنظیماتی دارد که شما می توانید بررسی موتورهای جستجو را برای سایت خود مسدود کنید . قبل از هر کاری آن را بررسی کنید که آن گزیبنه فعال است یا خیر. برای اینکار هم کافیه وارد تنظیمات > خواندن شوید و اطمینان حاصل کنید گزینه نمایش به موتورهای جستجو غیر فعال باید .

سئو وردپرس
نمایش به موتورهای جستجو

قدم دوم : بهینه سازی پیوند های یکتا

پیوند های یکتا یکی از مهمترین مسائل پایه سئو است که باید به آن توجه داشت و آن را بهینه کرد . درحالت کلی گوگل دوست دارد url های وب سایت شما به گونه ای باید تا کاربران به راحتی متوجه شوند که موضوع صفحه شما در چه موردی است یا به اصلاح user friendly باشد . هنگام نصب اولیه وردپرس پیوند های یکتا سایت شما به شکل زیر است :


https://www.example.com/?p=123

برای اینکه url های وب سایت خود را بهینه کنید باید در آدرس صفحه از کلمات کلیدی استفاده کنید که در آدرس بالا همانطور که مشاهده می کنید قطعا امکان پذیر نیست پس باید وارد تنظیمات مربوطه شده و آدرس صفحات خود را به شکل زیر تغییر دهیم :


https://www.example.com/wordpress-seo

خب حالا نحوه کار رو با هم بررسی کنیم و ببینیم چطور باید چیوند های یکتای سایت خودمون رو بهینه کنیم . برای اینکار ابتدا وارد آدرس تنظیمات > پیوند های یکتا شده و آن را به نام نوشته تغییر دهید .

بهینه سازی پیوند های یکتا در وردپرس

قدم سوم : نصب افزونه سئو سایت وردپرس

یکی از خوبی های وردپرس این است که شما می توانید با افزودن افزونه وردپرس به سایت خود امکانات زیادی را به سایت خود اضافه کنید . وقتب بحث سئو وردپرس پیش می آید افزونه های زیادی را برای این کار پیدا می کنید که خیلی از آنها بدرد نمی خورند ولی ما در این مطلب 2 تا از بهترین ها برای بهبود سئو سایت وردپرس شما معرفی خواهیم کرد که می توانید یکی از آنها را انتخاب و نصب کنید .

هنگان انتخاب افزونه سئو سایت وردپرس باید دقت کنید و ویژگی های افزونه های موجود رو بررسی کنید تا ببینید کدام یکی بهترین عملکرد را دارد و برای شما مفید است . کمی وقت بیشتر گذاشتن برای اینکار می تواند بهتر باشد . جال چرا این حرف رو میزنم؟ برای اینکه فکر کنید شما یک افزونه رو نصب کرده اید و چندوقتی است که از آن استفاده می کنید. حال اگر بخواهید به هر دلیل این افزونه وردپرس را تغییر دهید باید تمام مطالب گذشته خودرا برای بهینه سازی دوباره بعضی قسمت ها ویرایش کنید .

در افزونه سئو سایت وردپرس به دنبال چه باشیم؟

خب وقتی بحث افزونه سئو پیش می آید باید نکاتی را در نظر بگیریم که اولین نکته این است که به ما امکان دهد که برای مطالب خودمان توضیحات متا (meta description) و عنوان اضافه کنیم . حال شاید بپرسید به دردی می خورند . باید بگم که این مباحث زمانی خود را نشان میدهند که سایت شما در موتور های جستجو نمایش داده می شوند پس شما می توانید به راحتی آنهارا شخصی سازی کنید .

ویژگی دوم که باید به آن دقت کنید امکان ساخت نقشه سایت ( sitemap ) است . نقشه سایت یکی از اصلی ترین ویژگی هایی است که هر سایتی باید داشته باشد . حال بیائید ببینیم اصلا این نقشه سایت نمندی ؟ 🙂 . نقشه سایت بصورت پیشفرض حاویه لینک هایی است که شما می خواهید در گوگل ایندکس شود و در آن به نمایش در بیاید . که شما باید از طریق پنل Google Webmasters سایت خود آن را به گوگل نشان دهید تا بداند در سایت شما به چه جاهایی بخزند و ایندکس کنند .

نشانه گذاری schema ( schema markup )

و ویژگی سوم schema markup است که باید در افزونه وجود داشته باشد تا بتوانید برای مطالب و صفحات خود نشانه گذاری schema را انجام دهید . حال بیادیید ببینیم اصلا schema markup چیست ؟

این مفهوم که در Schema.org  می توانید آن را بیابید، نوعی میکرودیتا است که پس از افزودن به یک صفحه وب، نوعی توضیح پیشرفته (که معمولا با نام ریچ اسنیپت یا rich snippet شناخته می شود) ایجاد می کند، که در نتایج جستجو ظاهر می شود. موتورهای جستجوگر برتر از جمله گوگل، یاهو، بینگ و یاندکس، در سال 2011 با همکاری یکدیگر Schema.org را ایجاد کردند. نشانه گذاری اسکیما یا schema markup، کدی است که شما در وب سایت خود قرار می دهید تا موتورهای جستجو کمک کنید نتایج بهتری را برای کاربران نمایش دهند. اگر تا به حال از ریچ اسنیپت استفاده کرده اید، خواهید فهمید که اسکیما چیست و چطور کار می کند.

نکته : هنگام انتخاب یک قالب وردپرس یا افزونه وردپرس براس سایت خود حتما دقت کنید تا مجموعه ای از ویژگی ها را دارا باشد تا برای افزودن ویژگی ها دیگر مجبور له نصب و افزودن پلاگین های دیگر نباشید تا سایت شما سریعتر بارگزاری شود .

افزونه سئو سایت وردپرس Yoast SEO

افزونه سئو سایت وردپرس yoast seo
افزونه وردپرس yoast seo

این افزونه را می توان به عنوان قدرتمندترین افزونه برای سئو معرفی کرد . این پلاگین امکانات بسیاری را برای وب سایت ها فراهم کرده تا فارق از اینکه در چه سطحی از آموزش سئو در وردپرس هستید بتوانید سایت خود را بهینه کنید . این افزونه تمام نیاز های شما را اعم از امکان ویرایش عنوان ها ، meta description ، نشانه گذاری schema ، نقشه سایت xml و… را برطرف می کند در حدی که دیگر نیازی به هیچ افزونه ی جانبی دیگری نداشته باشید .

یکی از ویژگی هایی که این افزونه دارد این است در هنگام نوشتن مطلب در سایتتان آن را در لحظه بررسی می کند تا هنگام ارسال آنها چراغ سبز سئو را بگیرید .

دانلود افزونه سئو وردپرس از مخزن وردپرس

افزونه All In One SEO Pack

سئو وردپرس با افزونه وردپرس all in one seo pack
افزونه وردپرس all in one seo pack

یکی دیگر از پیشنهاد های ما برای شما افزونه All In One SEO Pack است که مثل رقیب خود yoast seo امکانات زیادی مثل نقشه سایت ، Google AMP ، نشانه گذاری schema و همینطور بهینه سازی اتوماتیک عنوان شما را دارد . ولی چیزی که این افزونه را خاص می کند این است که با نسخه رایگان آن شما می توانید سئو فروشگاهتان را انجام دهید .

دانلود افزونه All In One SEO Pack از مخزن وردپرس

قدم چهارم : انتخاب قالب مناسب از نظر سئو

اینکه کدام قالب وردپرس را انتخاب کنید برای سئو سایت شما بسیار مهم است. پس باید در انتخاب آن دقت زیادی به خرج داد .

اول اینکه هنگام خرید قالب آماده وردپرس دقت کنید که از طراح یا فروشگاه معتبر خریداری کنید تا از استاندارد بودن قالب اطمینان حاصل کنید . اگر بخواهم فروشگاهی معتبری را برایتان معرفی کنم می توان به سایت های ژاکت ، راستچین و تم فارست اشاره کرد . که محصولاتی که در این مارکت پلیس ها درج می شود قطعا از کیفیت مطلوبی بهره می برند .

بحث دوم اینکه شما قالبی که انتخاب می کنید باید از نظر کدنویسی اصولی و بهینه باشد . اگر بخواهم مثال بزنم باید در نظر بگیرید که در یک قالب وردپرس بهینه از تگ های (h1, h2, h3, h4) به درستی استفاده می شود یا در ادامه مطالب سایت همیشه باید سایدبار بعد از قسمت مطلب ظاهر شود و نکات دیگری قالب های زیادی آنها را رعایت نمی کنند .

در انتخاب قالب وردپرس به چه نکاتی دقت کنیم ؟

این ها نکات کلیدی هستند که شما باید هنگام انتخاب یک قالب وردپرس برای سایتتان به آنها دقت کنید .

  • در هر صفحه باید فقط از یک تگ h1 استفاده شده باشد و آن هم برای عنوان صفحه
  • عنوان اصلی مطلب شما در ادامه مطلب آن نوشته حتما باید از تگ h1 باشد
  • استفاده از Breadcrumb (مسیر راهنما)
  • لینک مطلب بعدی و مطلب قبلی
  • مطالب مرتبط در ادامه مطلب نوشته

قدم پنجم : اضافه کردن افزونه آمار سایت وردپرس

خب اصولا اضافه کردن افزونه آمار سایت به مراحل انجام سئو وردپرس مربوط نمی شود . ولی اضافه کرن آن باعث می شود که آمار دقیق از میزان بازدید سایت خود داشته باشید و همچنین بدانید کاربرانتان از چه طریقی وارد سایت شما می شوند و به کدام صفحات رفته اند که دانشتن این اطلاعات می تواند شما در بحث بازاریابی کمک کند .

افزونه Google Site Kit

افزونه Google Site Kit
افزونه Google Site Kit

آگر شما هم از سرویس google analytics استفاده می کنید می توانید با نصب افزونه Google Site Kit تمامی تجزیه تحلیل های خود را از پیشخوان وردپرس انجام دهید .با نصب این افزونه دیگر نیازی نیست برای بررسی میزان بازدید سایت به سایت گوگل مراجعه کنید و تمامی داده ها به سادگی در پنل وردپرس شما قابل مشاهده است .

دانلود افزونه از مخزن وردپرس

افزونه MonsterInsights

افزونه MonsterInsights

این افزونه نیز مشابه Google Site Kit است که داشبورد گوگل آنالیز را بطور کامل در پیشخوان وردپرس نمایش میدهد . از ویژگی های این پلاگین می شود به وصل شدن به گوگل آنالیز با یک کلیک ، گزارش های داخلی سایت ، گزارش رفتار بازدید کنندگان ، مدت زمانی که کاربر در سایت شما بوده و … اشاره کرد .

دانلود افزونه از مخزن وردپرس

قدم ششم : افزودن لینک شبکه های اجتماعی

همه ما می دانیم که تأثیر شبکه های اجتماعی از نظر رتبه بندی سایت این روزها چقدر مهم است. و حتی اگر باعث افزایش رتبه شما نشود ، بازهم برای ایجاد ترافیک و دنبال کنندگان مهم است.

اگر قالب وردپرسی که از آن استفاده می کنید امکان نمایش لینک شبکه های اجتماعی را به شما نمی دهد پیشنهاد می کنم از یکی از افزونه های زیر استفاده کنید تا کاربرانتان شبکه هایی که شما در آنها حضور دارید بشناسند و در آنها نیز شما را دنبال کنند .

افزونه نمایش شبکه های اجتماعی Candy Social Widget

سئو وردپرس با افزونه نمایش شبکه های اجتماعی Candy Social Widget
افزونه نمایش شبکه های اجتماعی Candy Social Widget

این افزونه به شما کمک می کند تا به راحتی با یک ابزارک ساده شبکه های اجتماعی که شما در انها حضور دارید را به نمایش بگذارید تا کاربر بتواند با کلیک بر روی آنها وارد آن شده و شما را دنبال کند .

دانلود افزونه از مخزن وردپرس

شبکه های اجتماعی در وردپرس با Meks Smart Social Widget

شبکه های اجتماعی در وردپرس با Meks Smart Social Widget
بهبود سئو سایت وردپرس با Meks Smart Social Widget

این افزونه تا کنون بیش از 20000 نصب فعال داشته و با آخرین نسخه ی وردپرس موجود سازگار است. این افزونه امکان نمایش شبکه های اجتماعی در وردپرس را فراهم می کند.
پس از نصب و فعال سازی افزونه از مسیر نمایش>ابزارک ها وارد محیط مربوط به کنترل ابزارک ها می شویم. ابزارک با عنوان Meks Social Widget را انتخاب کرده و آن را در ساید بار یا فوتر مدنظرمان قرار می دهیم.

دانلود افزونه از مخزن وردپرس

قدم هفتم : برای سئو وردپرس محتوای عالی بنویسید

مباحث ابتدایی آموزش سئو در وردپرس تا قبل از قدم هفتم بود .باید بدانید که تولید محتوا یکی از اساسی ترین مراحلی است که به تنهایی در سئو سایت شما نقش اصاصی را بازی می کند و آموزش سئو در وردپرس بدون انجام آن معنایی پیدا نمی کند . این را بدانید که در نهایت بعد از انجام تمام کارهای بالا این تولید محتوا است که تائین می کند شما چقدر ترافیک از موتور های جستجو را نصیب خود خواهید کرد .

شما زمانی می توانید از بهبود سئو سایت وردپرس خود اطمینان حاصل کنید که بدانید مطالبتان برای کاربر مفید است . یعنی با این کار به کاربر نشان می دهید که برای شما ارزشمند هستند .بدانید که با تولید محتوای ارزشمند باعث می شوید تا کاربرانتان محتوای شما را به اشتراک بگذارند و با این کار سایت شما رتبه خیلی بهتری خواهد گرفت .

پاسخی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *